Po której stronie się opowiesz?

http://therashar.forumn.org/t40-festyn-250-lecia - Sesja dla wszystkich chętnych graczy z zaakceptowaną KP Smile Enjoy!

  Ogólny opis

  Share
  avatar
  Mytopea
  Dyktatorka

  Liczba postów : 94
  Join date : 19/03/2013

  Ogólny opis

  Pisanie by Mytopea on Wto Mar 19, 2013 5:32 pm  Geografia:

  Wyspy Torinae są najmniej zróżnicowane tektonicznie w porównaniu z resztą wysp archipelagu. Na zespół składa się wyspa główna oraz siedem pomniejszych. Wszystkie one są typowo nizinnymi formami. Główna wyspa, jako jedyna posiada samodzielną nazwę, tożsamą z nazwą stolicy - Shea. Jest to też jedyna wyspa zespołu, na której występuje słodka woda powierzchniowa. Przy północno-zachodnim wybrzeży znajdują się jeszcze dwa niewielkie grzbiety, zaliczane, jako część wyspy głównej.

  Warunki atmosferyczne:


  Torinae jest mniej wysunięte na Północ niż Isoya, leży również bardziej na zachód. Oba te czynniki sprawiają, że klimat wysp jest zdecydowanie łagodniejszy niż na wspomnianej wyżej wyspie. Roczna rozpiętość temperatur jest znaczna - zimą temperatura spada nawet do -25 stopni, latem sięga nawet +40. Ze względu na wyspowy charakter kraina nękana jest przez wyjątkowo silne wiatry, które nawet w czasie największych upałów przynoszą chłód.

  Ludność:

  Mieszkańcy Torinae trudnią się rybołówstwem morskim i rzecznym, spotkać też można rolników oraz hodowców bydła. Niewielu jest na wyspach rzemieślników. Na sześciu najmniejszych wyspach rozwinęła się uprawa morskich jagód, które w takim klimacie udają się doskonale. Mieszkańcy, którzy z jakiś powodów są na bakier z prawem, często zamiast do więzienia wysyłani są na dwie niewielkie wysepki przy wybrzeżu Shea - znajduje się tam garbarnia oraz miejsce, gdzie barkami wywożone są nieczystości z czterech głównych miast.

  Mieszkańcy Wysp Torinae charakteryzują się jasną karnacją, takimi włosami i oczyma. Spotyka się osoby o cerze nakrapianej piegami, jasnych włosach w chłodnym lub neutralnym odcieniu oraz niebieskich, szarych lub zielonych oczach.

  Polityka/Władza:


  Na Torinae obowiązuje ustrój ściśle matriarchalny. Władzę absolutną sprawuje Dyktatorka, wywodząca się z prastarego rodu obejmującego to stanowisko. Tytuł ów jest dziedziczny. Dyktatorka wydaje bezpośrednie rozkazy, rozporządzenia, określa prawa i obowiązki żeńskiej części społeczeństwa. Nad mężczyznami pieczę sprawuje czterech Namiestników - po jednym na każde z dużych miast, i to im Dyktatorka zleca ustanawianie odpowiednich praw, acz wszystko odbywa się według jej dokładnych wytycznych. Jest ona także głową kościoła Wielkiej Matki. Wszelkie funkcje państwowe mogą obejmować kobiety, acz o przyjęcie do wojska mogą ubiegać się również mężczyźni, nigdy jednak nie otrzymają oni żadnej rangi oficerskiej.

  Macierzyństwo uznane jest na Torinae za świętą posługę kobiet i matki oraz kobiety ciężarne otaczane są specjalną troską.

  Większe miasta na wyspie:
  - Shea (stolica)
  - Gair
  - Carey
  - Nairey

  Odmiana niektórych nazw przez przypadki:

  1. (M.) mianownik - Kto? Co? [jest] : Wyspy Torinae
  2. (D.) dopełniacz - Kogo? Czego? [nie ma] : Wysp Torinae
  3. (C.) celownik - Komu? Czemu? [przyglądam się] : Wyspaom Torinae
  4. (B.) biernik - Kogo? Co? [widzę] : Wyspy Torinae
  5. (N.) narzędnik - (Z) Kim? Czym? [idę] : Wyspami Torinae
  6. (Ms.) miejscownik - O kim? O czym? [myślę] : Wyspach Torinae
  7. (W) wołacz - (O!) : Wyspy Torinae!

  Odmienia się sam wyraz "wyspa", a sama nazwa pozostaje bez zmian.

  1. (M.) : Torinka / Torinki
  2. (D.) : Torinki / Torinek
  3. (C.) : Torince/ Torinkom
  4. (B.) : Torinki / Torinek
  5. (N.) : Torinką / Torinkami
  6. (Ms.) : Torince / Torinkach
  7. (W) : Torinko / Torinki

  1. (M.) : Torinczyk / Torinczycy
  2. (D.) : Torinczyka / Torinczyków
  3. (C.) : Torinczykowi / Torinczykom
  4. (B.) : Torinczyka / Torinczyków
  5. (N.) : Torinczykiem / Torinczykmi
  6. (Ms.) : Torinczyku / Torinczykach
  7. (W) : Torinczyku / Torinczycy

  Zmiękczona forma "Torińczyk/ Torińka" uznawany jest za obelgę.

   Obecny czas to Pią Sty 18, 2019 7:27 am