Po której stronie się opowiesz?

http://therashar.forumn.org/t40-festyn-250-lecia - Sesja dla wszystkich chętnych graczy z zaakceptowaną KP Smile Enjoy!

  Wielka Matka - bogini Wysp Torinae

  Share
  avatar
  Mytopea
  Dyktatorka

  Liczba postów : 94
  Join date : 19/03/2013

  Wielka Matka - bogini Wysp Torinae

  Pisanie by Mytopea on Wto Mar 19, 2013 8:52 pm

  Wilka matka przedstawiona bywa na przeróżne sposoby. Czasem portretowana jest, jako jasnowłosa wiotka istota z kwieciem we włosach, niemowlęciem przy piersi i owcą u stóp. Kiedy indziej ma postać starej kobiety, opartej ciężko na kosturze Wiedzących, z wilkiem na którego grzbiecie siedzi dziecię. Jeszcze inaczej przedstawiana jest pod postacią kobiety w średnim wieku, otoczoną gromadą dzieci, jagniąt, cieląt i kurcząt. Najbardziej pierwotnym wizerunkiem jest jednak przedstawienie obeliskowe - na czworobocznym słupie przedstawione jest niemowlę zestawione z jagnięciem, następne jest młode dziewczę w towarzystwie kotki, kolejno następuje wizerunek kobiety-matki, którą obelisk przyrównuje do krowy, ostatnia jest starucha, opierająca się na wilku.

  Kult Wielkiej Matki jest religią obowiązującą na terytorium Wysp Torinae. W każdym z dużych miast znajduje się świątynia Wielkiej Matki, ponadto Wyspy usiane są niewielkimi sanktuariami. Każdego pola, ogrodu warzywnego, sadu, gospodarstwa strzeże obelisk Wielkiej Matki, przy którym raz w miesiącu mieszkańcy składają symboliczną ofiarę z plonów ze strzeżonego obszaru - czasem jest to jeden kłos czy jagoda.

  Wielka Matka to Pani Natury. Od niej wszystko bierze swój początek i to ona jest Początkiem. Ona jest iskrą stwórczą, istotą życia i istnienia. Od Wielkiej Matki zależy, czy pola i sady obrodzą, a zwierzęta będą się parzyć i mnożyć. Od Niej zależy urodzaj i klęska. Ona błogosławi macierzyństwem. Wielka Matka wpływa na cały świat, na wszystkie wydarzenia będące niezależnymi od ludzi. Nie Ona wywołuje wojny, ale może je zakończyć wielodniowym mrozem w samym środku lata.

  Wiara ta ma doskonale uporządkowany system administracji. Każda kobieta jest kapłanką Wielkiej Matki, gdy tylko poczęte zostanie w jej łonie dziecię. Główną kapłanką każdego domu, jest kobieta najstarsza, która najwięcej własnych dzieci odchowała. Nad każdym sanktuarium pieczę sprawuje jedna z takich kapłanek i jest to dla nich zaszczyt. W miastach każda z dużych świątyń ma Wielką Kapłankę oraz dużą grupę akolitek. Najwyższą Kapłanką Wielkiej Matki jest Dyktatorka.

  Stosunek religii do mężczyzn jest niemal obojętny. Nie mogą oni zostać kapłanami, mogą najwyżej opiekować się obeliskami. Mają prawo uczestniczyć w uroczystościach religijnych oraz obowiązek uczestniczenia w tych najważniejszych.

  Wszystko co od Natury pochodzi do Natury powróci.

  Na Wyspach Torinae nie istnieje pogrzeb, jako pochówek ciała w ziemi. Ciała zmarłych zostają spalone, a popioły użyźnić mają glebę. Poza miastami uroczystości te odbywają się tuż przy polach i hodowlach, tak by można było łatwo oddać Naturze jej dziecię, w miastach natomiast stworzone zostały specjalne Ogrody Pamięci, gdzie wśród drzew i kwiecia dokonuje się spalenia ciała, a popioły użyźniają ów skrawek gruntu.

  Najważniejsze święta:

  Równonoc wiosenna
  Czas powrotu Natury do życia, Wielka Matka obdarza swe córki żyzną ziemią, pragnącą przyjąć w swe łono ziarno. Uroczystości odbywają się od świtu w świątyniach, gdy słońce staje w zenicie odbywa się pochód - odwiedzone zostają najbliższe świątyniom obeliski, pod którymi złożona zostaje ofiara z ziarna. Pochód wędruje aż do zachodu słońca, kiedy zostaje rozpalony wielki ogień i spalone są wiechcie zeszłorocznej słomy i liści.

  Przesilenie letnie
  Natura jest w stadium rozkwitu - Wielka Matka nagradza swe córki i cieszy się z nimi. Obchody wyglądają analogicznie do wiosennych, w ofierze jednak składa się wieńce z kwiecia, a w ognisku spala się kwietne wianki uplecione przez młode dziewczęta - tym gestem sygnalizują one gotowość do macierzyństwa. Są one odziane jedynie w jasne koszule. Uroczystości trwają do samego rana.

  Równonoc jesienna
  Natura w połogu, Wielka Matka karmi swe córki własnym płodem. Obchody analogicznie, w ofierze składa się świeże plony, natomiast wokół ognia trwają uczty do samego świtu.

  Przesilenie zimowe
  Natura odpoczywa po bolesnym porodzie. Wielka Matka tuli swe dzieci do snu. Obrzędy są tu znacznie inne. Zima jest czasem, który zabić może Naturę, przychodzi szczególnie w nocy. W czasie tego święta rozpala się więc wielkie ognie wokół świątyń i obelisków, by Wielka Matka mogła strzec świata, a najdłuższa noc nie pochłonęła jej. Kobiety obsiadają obeliski i świątynie wewnątrz kręgu ognia, mężczyźni z zewnątrz pilnują, by ogień nie wygasł. Jeśli ogień zgaśnie, mężczyzna zań odpowiedzialny zostaje złożony w ofierze najdłuższej nocy - by pożywiła się jego krwią, a nie krwią córek, które z powodu jego nieuwagi umrą z głodu, bez opieki Wielkiej Matki.


   Obecny czas to Pią Sty 18, 2019 7:25 am